Tipy na výlety

Stezka v oblacích

Hitem poslední doby se staly stezky, které se tyčí nad okolními krajinami. V České republice na nacházejí dvě a Vy máte jednu na dosah. 13 km pěší chůze Vás zavede ke Stezce v oblacích (Sky walk), která se tyčí do výšky 55 metrů nad zemí. Stezka je dlouhá 710 metrů a cestu zpátky si můžete zkrátit stometrovým suchým tobogánem.

Stezka v oblacích

Stezka v oblacích

Mamutíkův vodní park

Rychlebské stezky

Milovníci adrenalinové jízdy na horských kolech si přijdou na své na Rychlebských stezkách, které jsou vzdáleny 48 km. Jedná se o ucelený soubor jednosměrných stezek (trailů) různých obtížností, které své jezdce zavedou na krásná místa a zároveň otestují jejich zručnost a zkušenosti. Ani doprovod cyklistů nebude ochuzen, neboť se tu nachází celá řada snadno dostupných turistických cílů od zříceniny hradu Kaltenštejn, mnoha zatopených lomů vybízejících ke koupání, skalního útvaru na Smolném vrchu s Venušinými miskami až po řadu rybníků a památný dub letní, který patří k nejstarším v republice a mnoho dalšího.

Rychlebské stezky – trail Dr. Weissnera

Rychlebské stezky – trail Dr. Weissnera

Vyhlídka na Smolném vrchu

Cesta k pramenu Moravy

Králický Sněžník s vrcholem v nadmořské výšce 1424 metrů je zcela jistě nejčastějším cílem turistů. Nabízí nejen úžasné panoramatické výhledy, ale i místo pramene Moravy a také dnes již symbolickou sošku slůněte z roku 1923 na místě bývalé Lichtenstejnovy chaty. Národní přírodní rezervací, která byla ustanovena v roce 1990, vede 15 zastavení naučné stezky, která přibližuje návštěvníkům přírodu a zajímavosti tohoto vzácného koutu Moravy. Z Hynčic Vás na vrchol zavede pohodlná desetikilometrová značená cesta a jejího absolvování nebudete litovat.

Přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně

Přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně je vodní elektrárna s největší reverzní turbínou v Evropě (325 MW) a současně elektrárnou s největším spádem v České republice (510,7 m) a největším instalovaným výkonem v České republice (2 x 325 MW). Elektrárna je z Hynčic pod Sušinou vzdálena přibližně 35 km. Od roku 2010 je elektrárna dostupná šestisedačkovou lanovkou z areálu Kouty a z této lanovky je pak k nádrži možné dojít pěšky, na kole nebo se svést kyvadlovým minibusem.

Ruční papírna Velké Losiny

Ruční papírna Velké Losiny byla založena na sklonku 16. století na zdejším panství moravského rodu pánů ze Žerotína. Výroba zde byla zahájena v letech 1591 – 1596. Ruční papír se zde stále vyrábí tradičním postupem z bavlny a lnu. Z Hynčic pod Sušinou je papírna vzdálena necelých 30 kilometrů.

Kladsko v Polsku

V tomto okresním městě polského Dolnoslezského vojvodství můžete navštívit pevnost i s jejím podzemním labyrintem minérských chodeb tyčící se nad centrem města. Každoročně se zde v srpnu při příležitosti Dne Kladské pevnosti konají rekonstrukce bitvy z období napoleonského tažení.

Pevnost v Kladsku

Pevnost v Kladsku

Výhled z pevnosti v Kladsku

Stezka mladého sudeťáka

Naučná stezka i pro nejmenší po dochovaných opevněních z 2. světové války.

Stezka mladého sudeťáka

Stezka mladého sudeťáka

Stezka mladého sudeťáka

Vojenské opevnění na Sušině

Oblast bývalých Sudet je do dnešních dnů poseta objekty prvorepublikového opevnění. Od Starého Města (s Muzeem opevnění v bývalých kasárnách) přes louky k Hynčicím a na Sušinu vede souvislý pás bunkrů tzv řopíků. Největší koncentrace je jich ale právě na vrcholu Sušiny v nadmořské výšce 1321 metrů mezi Tetřeví horou a Podbělkou. Sušina nabízí mimo obdivu k úsilí stavitelů opevnění i výhled na celý hřeben Jeseníků od Ztracených kamenů až po Ramzovské sedlo a dále až po Kladskou bránu a je častým cílem nejen turistů, ale i cyklistů a vyznavačů paraglidingu.

Exkurze v pivovaru Holba a pivovarské muzeum v Hanušovicích

Pivovar Holba nabízí pro předem objednané skupiny exkurze. Mimo jiné se dozvíte, proč dříve u každého pivovaru byl rybník. Nebo to víte? Pro dnešní dobu je vysvětlení pomalu neuvěřitelné. V nedávné době zde bylo otevřeno i muzeum, ve kterém se návštěvníci seznamují s tradiční výrobou piva v Hanušovicích. Mimořádně vydařená expozice Vás upoutá nejen zajímavými exponáty, ale i kreativitou tvůrců a povedeným zpracováním výstavních prostor. Návštěvu lze ukončit ve stylové Panské hospodě nabízející moravská jídla a celý sortiment pivovaru Holba.

Pivovar Holba v Hanušovicích

Varna pivovaru Holba

Bývalá budova na led

Kaple Nejsvětější Trojice ve Vysoké

Po vrstevnicové cyklotrase z Králičáku pod hřebenem Sušiny a dále po lesních cestách a lukách vede pohodlná šestikilometrová procházka či projížďka do osady Vysoká, která je zmiňovaná již v roce 1325. Obec je rodištěm děda hudebního skladatele Franze Schuberta, který zde nechal postavit v roce 1782 kapli. Ta je dnes součástí muzea rodiny Schubertů ve Vysoké. Díky iniciativě místních a chatařů a s pomocí finančního přispění města Vídně byla kaple zrenovována a od roku 1996 je zpřístupněna. Franz Schubert byl rovněž donátorem sousoší Krista na hoře Olivetské z roku 1980 mezi Vysokou a Žibřidovicemi. Obě stavby jsou na místech mimořádných výhledů, které nabízí i již zmiňovaná cesta pod Sušinou.

Kaple Nejsvětější Trojice ve Vysoké

Pozůstatky Schubertova domu

Západ slunce nad Vysokou

Kladské sedlo

V roce 2007 byl s velkou slávou otvírán hraniční přechod Staré Město-Nowa Morawa a téhož roku v tichosti zanikl se vstupem do Schengenského prostoru. Po této epizodě zůstala nová silnice a objekt v nadmořské výšce 815 metrů sloužící dnes k občerstvení turistů. Samotný přechod lze dnes využít k návštěvě Kladska, rázovité pohraniční oblasti v Polsku. Z Králičáku se na Kladské sedlo dá dojet či dojít po pohodlné cyklotrase 4071 přes Návrší (červená turistická), po cca 12 km můžete zvolit zpáteční „bikovou“ cestu přes Černou rokli a Kunčickou horu (žlutá), nad Kunčicemi následuje sjezd k rozcestí na Stříbrnice. Celá trasa (cca 30 km) se spoustou krásných výhledů končí po průjezdu Starým Městem nebo Stříbrnicemi zpět v Hynčicích.

Vodopády Prudkého potoka

Krásná příroda v okolí Prudkého potoka doplněná vodopády, které se nacházejí pouhých 5 km od Hynčic pod Sušinou.

Králíky

Městečko Králíky mezi masivy Králického Sněžníku a Suchého vrchu bylo významným střediskem těžby rud v 16. a 17. století. Od roku 1990 je jeho centrum městskou památkovou zónou se spoustou stavebních i uměleckých památek. V celoročně otevřeném Městském muzeu se můžete seznámit s historií, jejíž bohatství vznikalo díky rozvoji těžby, tkalcovství a také varhanářství. Při návštěvě města by neměla chybět procházka 1 km dlouhou alejí s Pašijovou cestou ke klášteru na Hoře Matky Boží. Pohnutou historii tohoto místa od jeho vzniku přes dobu, kdy v něm byl internační tábor řadových sester až po dokumentaci o stavu této jedinečné stavby v době, kdy byl v socialistické „péči“, můžete poznat při prohlídce kláštera. Z Králičáku je možno si do Králík udělat příjemný celodenní cyklistický výlet pro celou rodinu po značených cyklotrasách.

Historické náměstí v Králíkách

Pašijová alej ke klášteru

Tvrz Hůrka